jako utrženej vagón, ale slíbila jsem to a mám další kousíček Adina věnečku vybarvený i nafocený. A protože se u mě (přestože sedím u okna) brzy stmívá - naproti přes silnici rostou vysokánské jívy a hodně mi stíní, tak jsem stihla jednu kytičku a jeden lísteček, snad vás to uspokojí :)
Úplně předem se musím omluvit za dezinformaci, protože až když jsem včerejší návod nasdílela, došlo mi, že kvítky, které jsem vybarvila, nemůžou být šípkové růže, jsou to květy jabloně. A pádem tím další motiv nejsou kopretiny, ale kamzičník. Osobně jsem si tentokrát zkontrolovala tvar lístků přes google :D Takže kdo se těšil na kopretiny, bude muset vydržet, než zase potkám nějaký obrázek, kde budou :D Dneska pojedeme ve žlutých tónech, vážení přátelé ;)
Opět připomenu, že kdo by si chtěl věneček stáhnout,
nachází se přímo na FB (i s odkazem na obrázek v lepší kvalitě na stránkách autorky) a je to freebie, čili dáreček od Vlaďky zdarma pro všechny, ještě jednou děkuji :)
A jdeme na to ;)
Tady na první fotce vidíte, že jsem si dneska stihla i v tom letu předpřipravit modré pozadí, je to stejná modrá, kterou jsem použila včera, Polychromos č. 151, časem se na téhle části obrázku bude nacházet obloha. Ukončuji do ztracena, celý obrázek modrý nebude.
Kamzičník je jarní kytička ve tvaru kopretiny, s jednoduchým žlutým úborem, takže tady nebudeme vymýšlet složité barevné nuance. Soustředíme se vlastně jen na zvýraznění barvy stínováním různými pastelkami ve žlutém tónu. Jako první jsem použila nejsvětlejší Polychromos, kterou mám, a udělala jsem první vrstvu, opět zlehka, není potřeba příliš tlačit. Protože už dopředu vím, že se tady nebude nijak zásadně čarovat a že okvětní lístky jsou prostě jednobarevné, jen směrem ke středu květu se malinko přistíní, klidně si vybarvím konce pečlivěji, už tak zůstanou, a ke středu pastelku "přizvednu", aby se mi propojila s další, tmavší, barvou.
Vidíte? Tady jsem šla té první barvě "naproti" od středu květu barvou o stupínek tmavší. Použila jsem ji do ztracena, navázala jsem na světlejší žlutou, krásně se mi už teď zvýraznil střed, kde jsou lístečky jakoby níž a proto se tam dá přistínění očekávat.
A ještě tmavší žlutá :) Zmiňovala jsem, že dneska ze žluté nevyjdeme, že? :D Tahle sytě žlutá Polychromos nám udělá pouhý ještě o fous tmavší "rámeček" kolem středu, takže prostě stačí silnější linka přes napojení okvětních lístků na střed květiny. Dáváme si ovšem pozor, abychom si nezakreslili mezery mezi lístečky, žluté nebe úplně nechceme ;) Kvítek se vyloupl ještě výrazněji.
A protože jsme ještě nic nesjednotili, jednotlivé tahy jsou znát, vezmeme znovu první (nejsvětlejší) žlutou a krásně si tahy sjednotíme na celém lístku... a samozřejmě i na všech ostatních. Pokoušíme se tahy rozetřít od středu směrem ven, krásně si rozmyjeme do ztracena nejtmavší žlutou.
A protože se bojím, že budu muset za chvilku rozsvítit a změní se barvy, rychle spěchám vybarvit lísteček. Vezmu na něj svou druhou ostřejší zelenou. Jmenuje se permanent green a není tak řvoucí, jako ta včerejší travní, ale přece jen je to pořádná zelená a bude třeba ji trochu umravnit, i když ne tolik, jako tu včerejší. Vybarvila jsem si lísteček lehce, první vrstva bude zároveň vrstvou odlesků, takže vybírámě světelejší pastelku.
A jak jsem avizovala už posledně, jsem občas nucena sáhnout do jiné sady, abych doplnila barevnou škálu. Tentokrát přišla na řadu jedna z mé malé sady DW Procolour. Je to tmavší zelená, a protože předchozí pastelka byla barevně vyhovující, nemusím je míchat, jen si tímhle odstínem předem vyznačím stíny. Lísteček je sice na pohled plochý, ale to nám nebrání si ho vymodelovat alespoň trochu, ne? Úplně 3D to pravděpodobně nebude, přesto se o to můžeme pokusit. Rozvržení lístečku (žilky) úplně naznačuje, kam bychom se měli ubírat. Zapuštěná středová žilka by se mi líbila. Tím pádem žilku pastelkou "vrhnu do stínů" :D Pěkně tak, aby nejtmavší část byla uprostřed lístku, přesně podle toho, jak nám ho Adi rozdělila, směrem ke středu každé poloviny lístku ubírám na intenzitě (přítlaku). A pak, protože chci obě poloviny pěkně vypouklé, ztmavím okraje. A už se to rýsuje.
Protože zelená, kterou jsem použila na odlesky, je poměrně tmavá, už ji nepřidám do další vrstvy, ale vezmu stejnou teplou světle šedou, která se nám osvědčila u včerejších lístků, a pěkně (odlesky počínaje, abych si je neztmavila roztíráním) si pospojuju tahy pastelkou na celém lístku. Opět je vidět, jak se sice tahy spojily, ale kontrast je fuč. Což vzápětí napravím...
... použitím tmavší zelené Procolour, kterou už známe. Dávejte si na ni dobrý pozor, jestli ji použijete, s Polychromos se sice evidentně přátelí hezky, ale pořád je velmi citlivá na přítlak. Takže jen lehkou rukou vrstvit znovu a trpělivě tam, kde chceme zvýraznit stín a dosáhnout plasticity kresby. Kdyby vám vznikly nechtěné čárky a nebo flíčky, je výhodou, že se tahle pastelka velmi snadno a dobře gumuje.Stačí jen lehký dotek gumy v tužce a flíčku či nechtěné čárky se zbavíte snáz a efektivněji, než s použitím blenderu. Lísteček se krásně zdůraznil, ale kontrast lze podtrnout ještě výrazněji...
..., studenou tmavě šedou už taky znáte ze včerejška :) A tak touhle nositelkou stínu a kontrastu už jen jemně a v náznaku zdůrazním středovou linku v listu, nezapomenu, že stín se nachází v části pod květem, když ne jinde, tam zcela určitě. Objedu si kontury listu a pakliže se mi tahy zdají zřetelné, opět mohu místo blenderu použít na dokreslené části teplou světle šedou.
A světlo mi ještě dovoluje dodělat květince střed. Kreslila jsem všemi žlutými, které už jsem tady použila, a opět ve stejném pořadí. Protože jsem středovou "kuličku" chtěla výrazněji do prostoru, umístila jsem pomyslný střed květu poněkud výš, než se nachází. Je to ta nejsvětlejší část, na obrázku je dobře vidět. Potom přitmavit, zase asymetricky, tmavší žlutou je vybarvený větší kousek středu dole, nahoře jen proužek. A ještě tmavší žlutá, zase nahoře méně, dole víc. A místo šedé jsem tentokrát na stíny (abych vyhověla barevnosti květu) přizvala terracottovou pastelku, která posloužila výborně. Aspoň na moje oko :D Vlastně jsem touhle barvou jen obkroužila střed v místě tisku a málo kolem něj směrem do středu. Mno... modrá obloha sluší i kamzičníku :) Až na to zase uvidím, pravděpodobně zapracuju gelovými pery na konturách, ale to už znáte od posledně :)
Tak, dneska máme hotovo a přestože je venku světlo, já tohle už píšu při lampičce, protože bych neviděla na klávesnici. Ale dnešní práce, ač jsem spěchala, se, myslím, povedla stejně, jako ta včerejší. Změna barevnosti obrázku sice poněkud hnula mými plány na dokreslování, ale vlastně jen nepatrně. Obrázek bude. Až zase bude světlo, budu pokračovat. Ale uvidíte ho až hotový, druhou částí tenhle návod uzavírám a zase se ozvu, až budu kreslit další obrázek :)
Žádné komentáře:
Okomentovat